Uydu fotoğrafları ile yapılan analizlerin sektörlere etkisi

Uydu fotoğraflarından alınan verilerle çeşitli tespitler yapılmaktadır. Bu yönteme uzaktan algılama denir. Uzaktan algılama, yeryüzündeki yer kaynaklarının fizksel bağlantı kurmadan incelenmesidir.

Yapılan incelemeler sonucunda bir çok veri elde edilir. Elde edilen bu veriler çeşitli sektörlerde kullanılır. Verilerin elde edilmesi renk analizi ile olur. İnceleme yapılırken her cisme gönderilen ışık türünün nasıl geri döndüğüne bakılır. Her cisim kendi durumunu ışık ile yansıtır. Renklerin anlamlarına göre yapılan incelemelerden sonuçlar çıkartılır.


Uzaktan algılama çeşitli sektörlerde kullanılır. Anlık uydu fotoğrafları sayesinde nerede daha çok balık olduğunun tespiti kolaylıkla yapılabilir. Bu tespit yapılırken deniz suyunun rengine bakılır. Çünkü deniz suyun rengine göre hangi bölgede hangi tür balığın bulunduğu tahmin edilir. Yine aynı şekilde uydu fotoğraflarına bakılarak rekolte tahmini yapılabilir. Rekolte tahmini uydu fotoğraflarına bakılarak bu yıl 100 bin ton yulaf, 300 bin ton arpa elde edilecek tarzında yapılan tahminlerdir. Bu tahminler yapılırken de yine aynı şekilde uydudan alınan fotoğraf görüntülerinden yaralanılır. Renk değerleri sayesinde doğru rekolte tahminlerine ulaşılır. Uzaktan algı konusu bu şekilde değerlendirilirse birçok sektöre yarar sağlayabilir. Önemli olan bu analizlerin işin uzmanları tarafında yapılmasıdır. Bu analizlerin yapılabilmesi için uydu fotoğrafı yapan analizci, uydu fotoğrafını yapan şirket, cs analisti ve uydu fotoğraflarını çeken firma gibi aktörlere ihtiyaç vardır.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör