İndeksleme yöntemi ile siparişlerinizi daha hızlı yönetin

Perakende sektöründe bulunan firmaların çoğu internet siteleri üzerinden online sipariş almaya başladı. Tüketicilerin bu yönde artan talepleri, firmaların gel al siparişten çok paket servise ağırlık vermesine sebep oldu. Peki paket servis kısmında süreç nasıl ilerliyor? Telefonla çağrı alımından sonra adres yönlendirmeleri nasıl yapılıyor? Ortaya çıkabilecek olan karışıklıklar nasıl en aza indirgenir?


Paket servislerin çoğu bilindiği gibi ya internet üzerinden online olarak ya da telefonla üzerinden iletiliyor. Paket servislere artan bu taleplerde, birçok firma kalitesini ortaya koymak adına 30 dakikada sipariş teslim garantisi vermeye başladı. Peki buradaki süreç nasıl ilerliyor? Adres yönlendirmeleri neye göre yapılıyor?


Çoğu firma siparişlerini daha hızlı ve sorunsuz iletmek anlamında alt yapılarında indeks sistemini kullanıyor. İndeks sistemi dediğimiz yapıyla herhangi bir restoranın bölgesi içerisine düşen cadde, sokak listesi ve bu cadde sokakların restorana olan mesafesini içeren bilgiler verirken, bölge içerisindeki okul, site, işmerkezi vb. önemli noktalar hakkında da bilgiler içerir. İndeks’in içerisinde yer alan gridler sayesinde ilgili adresleri bulmak ve gerekli yönlendirmeyi yapmak daha kolay olur.


İndeks sistemi sayesinde firmalar, müşteri memnuniyetlerini arttırırken, servis sırasında yaşanacak zaman kaybını en aza indirgemiş oluyor. Sipariş verilen adrese yakın olan şubeler indeks sistemi ile kolaylıkla tespit edilebildiğinden, gereksiz maliyet kayıpları önlenirken, gereksiz personel kullanımı önlenmiş oluyor.


0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör