Geodyzer ile hedef kitlenizin yoğun olduğu bölgeleri keşfedinFirmalar için önemli olan satış potansiyellerini arttırmaktır. Firmalar, satış potansiyellerini arttırmak için belirli pazarlama faaliyetlerinde bulunurlar. Günümüzde önemli olan hangi ürünün ne kadara satıldığı değil, satılan ürünün hedef kitleye ulaşıp ulaşmamasıdır. Bir ürünün satış rakamlarını artırmak için ilk etapta bu ürünün hangi kitleye hitap edildiği ortaya koyulmalıdır. Hedef kitle belirlendikten sonra bu hedef kitlenin hangi bölgelerde yoğun olduğunun tespit edilmesi gerekir. İşte bu noktada Geodyzer denilen yazılım devreye girer. Geodyzer sayesinde firmalar, satışa sundukları ürünleri için belirledikleri hedef kitlenin, hangi bölgelerde yoğun olduğunu tespit ederler.


Doğru Hedef Kitleye Ulaşmak Firmalara Ne Kazandırır?


Coğrafi tabanlı bir yazılım olan Geodyzer ile hedef kitlenizin hangi bölgelerde daha yoğun olduğunu tespit ederken daha az maliyet kullanarak satış potansiyeliniz arttırabilirsiniz. Nasıl mı? Gelin bunu bir örnekle açıklayalım. Bebek ürünleri satan bir firma olduğumuzu düşünelim. Bebek ürünleri sattığımız için ürünümüzün hitap ettiği kitle çocuk sahibi olan ailelerdir. Satışımızı artırmak amaçlı bir yol arıyorsak ilk önce hedef kitlenin doğru tespit edilmesi sonrada bu hedef kitleye doğru yollardan ulaşmak gerekir. Hedef kitle çocuklu aileler olarak belirlendikten sonra ikinci etap bu çocuklu ailelerin yoğun olarak bulunduğu bölge ve mahallelerin tespitinin yapılmasıdır. Bölge tespiti yapıldıktan sonra ilgili kampanyalar yada reklam çalışmalarıyla firmalar satış potansiyellerini arttırabilirler. Firmalar bu yöntemi kullanarak satış potansiyellerini artırırken daha az kaynak kullanıp doğru hedef kitleye kısa yoldan ulaşırlar.


Hedef Kitlenin Yoğun Olduğu Yerler Nasıl Tespit Ediliyor?


Bebek ürünleri satan bir firma için yukarıda da bahsettiğimiz gibi satacağımız ürünün hedef kitlesi çocuklu ailelerdir. Çocuklu ailelerin yoğun olduğu bölge yada mahalle seçiminde Geodyzer yazılımı devreye girer. Geodyzer yazılımı sayesinde çalışma yapmak istediğimiz bölgedeki çocuklu aile yoğunluğuna ulaşabiliriz. Bunun tespit edilmesi için bazı verilere ihtiyaç duyarız. Bu veriler, çalışma yapılacak olan bölgedeki nüfus, çocuklu aile sayısı, çocuk yaş aralığı ve hane sayısı verileri iken asıl gerekli olan bu verilerden gidilerek oluşturulan çocuklu aile nüfusunun toplam aile nüfusuna oranı olacaktır.

Geodyzer ile seçmiş olduğumuz bölgedeki demografik yapı, nüfus yoğunluğu, çocuklu aile sayısı ve belirli yaş aralığının tespiti yapılır. Bu sayede çocuklu ailelerin yoğun olduğu bölgeyi analiz ederek en fazla çocuklu ailelerin olduğu mahalleri belirleriz. Böylece satacağımız ürün için hedef kitlenin nerelerde yoğun olduğunu bilir ve bu bölgelere ağırlık vererek ilgili reklam yada kampanya çalışmalarıyla satış potansiyelimizi daha rahat arttırabiliriz.

0 görüntüleme0 yorum