Coğrafi bilgi sistemlerini kullanarak en doğru ciro tahminlerine ulaşın

Perakende işinde en önemli adım iş yerinin nerede açılacağıdır. İş yerinin nerede açılacağı belli olduktan sonra açılacak olan yerde ne kadar ciro ne kadar kar edileceği ise iş yeri için hayati bir önem taşır. Ne kadar ciro yapılacağı hakkında zaman zaman tahminlerde bulunarak ilerlenir. Ciro tahminleri yapılırken, tüketim ve gelir göz önünde bulunarak ayrı ayrı hesaplamalar yapılır. Fakat yapılan tahminler her zaman bize doğru sonuçlar vermeyebilir. Ciro tahminlerinden en doğru sonuçları alabilmek için seçilen bölgedeki demografik verilerin göz önünde bulundurularak, bölgedeki alış veriş alışakanlıkları, tüketim faaliyetleri ve gelir seviyeleri iyi analiz edilmelidir.


En doğru ciro tahmini nasıl yapılır?


İş yeri ya da şubenizin bulunduğu coğrafi alan, il, ilçe, mahalle gibi bölgeleri belirleyerek o bölgenin demografik yapısından yola çıkıp olası müşteri sayısını ortaya çıkarabilirsiniz. Yapmış olduğunuz değerlendirme sonrasında var olan müşteri yapısı ve şube oranları göz önünde bulundurarak ciro tahminleriniz için en doğru sonuçlara ulaşırsınız.

Coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak, seçmiş olduğunuz bölgelerdeki nüfus oranlarını, bölgenin demografik yapısını, rakiplerinizi ve müşteri potansiyellerinizi haritalar üzerinde görselleştirerek daha kesin ve net sonuçlar elde edebilirsiniz. Elde edilen sonuçlar dahilinde şube ya da bayi olarak cironuzu belirlerken, zamandan da tasarruf etmiş olursunuz.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör