Bölge bazlı satışlarınızı öğrenin

Günümüzde şirketler satış rakamları düşük olan şube ve bayilerinin kar oranlarını arttırmak için çeşitli kampanya çalışmaları yapıyor. Fakat önemli olan kampanya çalışması yapmak değil, kampanya çalışması yapılacak olan bayi ve şubeyi belirlemek. Peki satış rakamları düşük olan şube veya bayilerimizi neye göre belirlememiz gerekiyor? Bu konuda ölçüt almamız gereken kriter ne? Konuya bu açıdan bakıldığında çoğu işletmenin yanlış analiz yaptığı ya da eldeki verileri yanlış değerlendirdiği ortaya çıkıyor. Çünkü işletmeler bu değerlendirmeleri sadece satış rakamlarını baz alarak yapıyorlar. Peki olması gereken ne? Konuya bir de bu taraftan bakmaya çalışalım.


Hangi şubeniz daha çok satış yapıyor


Örneğin bir market zincirimiz var ve biz bu market zincirimizden hangi şubelerin daha çok verim aldığını görmek istiyoruz. Örneği daha net verebilmek adına iki şube ile kıyaslama yapalım. Şirket sahipleri, iki şubenin hangisinden daha çok verim aldığını tespit etmek için yukarıda da bahsettiğimiz gibi değerlendirme ölçütü olarak satış rakamlarını baz alıyor. Hangi şubesinin daha çok satış yaptığını ya da satış rakamı düşük olan şubesini aylık olarak müdürlerinden aldığı satış rakamlarına göre değerlendirme yapıyor. Değerlendirmeye bu açıdan bakıldığında ters bir durum varmış gibi gözükmese de sadece bu ölçüt kullanılarak yapılan bir değerlendirme bize yanlış sonuçlar veriyor.İki şubenin kar oranlarını değerlendirirken, satış rakamlarından çok şubelerin hizmet verdiği ağdaki potansiyel nüfus oranlarını incelemek gerekiyor. Örnek verecek olursak A şubemizin aylık satış rakamı 30.000 TL iken B şubemizin aylık satış rakamı 45.000 TL ise sadece satış rakamları baz alınarak yapılan inceleme sonucu A şubemizin satış rakamlarını arttırmak için çeşitli faaliyetler ve kampanyalar düzenleriz. Fakat şubelerimizin hizmet verdiği ağdaki nüfus yoğunluğuna bakılınca yapılacak olan kampanyanın aslında A şubesine değil B şubesine yapılması gerektiğini doğrular bir tablo ile karşılaşırız. Çünkü A şubesinin satış rakamı 30.000 TL olmasına karşın hizmet verdiği kesimdeki potansiyel nüfus oranı yüzde 40 iken B şubesinin satış rakamı 45.000 TL fakat hizmet verdiği kesimdeki potansiyel nüfus oranı yüzde 80’dir yani aslında satış rakamı yüksek olan şube A şubesi değil B şubesidir.


Geodyzer ile yaptığınız analizlerle yanılmadan hangi şubenizin satışlarını arttırmak için çalışma yapacağınız kolayca tesbit edebilirsiniz. Bu sayede yapmış olduğunuz kampanyalardan olumlu geri dönüşler alırken, verimini arttırmak istediğiniz şubenizin satış trafiğini arttırabilirsiniz.

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör