Türkiye’de adres standardı neden yok?

Türkiye’de genel olarak adres standardının olmamasının sebebi, adres verilerinin bir kere toplanması, kolay erişilir ve kullanılır bir yapının olmamasından kaynaklanmaktadır. Adres standardizasyonunu sağlamak için coğrafi verilerle uğraşan her kurumun ortak olarak kullandığı coğrafi verilerde standartlaşmaya gitmesi gerekmektedir.


Günümüzde adres verileri; iş dünyasında , kamu yönetiminde vb. bir çok alanda kullanılıyor. Kullanılan bu adres verileri belirli bir düzende tutulmalıdır. Bu düzen il, ilçe, mahalle, cadde/sokak adları ile kapı, kat ve daire numaraları şeklinde olmalıdır.


Norveç, İsveç, Fransa, İngiltere vb. birçok ülke kendi adres standartlarını belirlemiş durumdadır. Fakat ülkemizde hala bir adres standardının olmayışı, kullanılan verilerin etkin, hızlı ve verimli bir şekilde kullanılmasını engellemektedir. Ülkemizde kullanılan adreslerin standart olmayışı yapılan bir çok projenin olumsuz sonuçlanmasınada sebep olmaktadır. Kullanılan verilerin standart olmayışı iş yükünü arttırdığı gibi, şirketlerin ve kurumların zaman ve maliyet grafiklerinde de olumsuz bir artışa sebep olur. Halbuki adres veri standardizasyonu oluşturulduğu taktirde her şirket ve kurum ayrı ayrı zaman ve maliyetlerle uğraşmak yerine, kısa sürelerde daha az maliyetlerle daha verimli çalışmalar yapabileceklerdir.

0 görüntüleme0 yorum